Депресія, опис, клініка, особливості

1271262688_2negativnye-emocii-1К.м.н.  Олексюк-Нехамес Алла Григорівна

Депресія Слово «депресія» — (від лат. «Depressio» — придушення, пригнічення) означає стан людини описаний як занепад душевних і фізичних сил. (запис на консультацію 0677452596)

У сучасному світі важко знайти людину незнайому з депресією. Сьогодні навіть діти знають що таке депресія на власному досвіді.
Через швидкий ритм, в якому живе більшість мешканців міст, через численні труднощі, пов’язані з бурхливим економічним розвитком сучасної цивілізації, багато людей визначають для себе самі різні причини, з яких виникає ця сама депресія.Називають нервове виснаження, як наслідок дуже напруженої роботи, або зраду, а то й загибель близької людини. Є такі, для кого депресія — Боже прокляття, кара за гріхи і більш екзотичні причини.

Наприклад, гаряче улюблене багатьма психіатрами (для яких масова депресія є непоганим видом бізнесу) — порушення хімічного балансу окремих речовин в організмі.Депресивний синдром буває при неврозах (невротична депресія), при психозі за назвою «реактивна депресія» (який буває після важких психічних травм), маніакально-депресивному психозі (МДП — психічному захворюванні при якому без видимих причин бувають депресивні стани чи маніакальні — з підвищеним чи настроєм чергуються обидва види), шизофренії, епілепсії, органічних захворюваннях головного мозку, алкоголізмі.Для трьох останніх захворювань характерний дисфорія — сумно-злісний настрій.

Як проявляється депресія
Необхідно знати, що прояви депресії можуть бути дуже різноманітними. Це залежить від форми захворювання. Депресії іноді виникають у вигляді одиничних епізодів хвороби. Іноді вони носять хронічний характер і супроводжуються загостреннями. В емоційному плані, чоловік під час депресії завжди переживає почуття пригніченості, безнадії та безпорадності. Він звинувачує себе у всіх своїх проблемах, втрачає інтерес до зовнішньої активності. Він напружений і знаходиться в постійному очікуванні біди. Підвищується дратівливість, знижується упевненість в собі. Можна сказати, що людина втрачає інтерес до життя і всіх її задоволень. У нього відзначається зниження психічної і рухової активності та байдужість до навколишнього світу. До фізичних проявам даного захворювання можна віднести слабкість, відчуття хронічної втоми, зниження апетиту і сексуальних потягів, виникнення запорів та безсоння, яка найбільш характерна для ранкових годин. Але іноді виникає і зворотний ефект, коли людина навпаки, увесь час хоче спати і їсти. Все це говорить про психосоматичної природі депресії. У деяких випадках спостерігаються больові відчуття й дискомфорт в різних частинах тіла До біологічних причин можна віднести специфічні порушення нейрохімічних процесів. В організмі порушується обмін нейромедіаторів, таких як серотонін, норадреналін, ацетилхолін та ін Ці порушення бувають і спадковими. Психологічних факторів може бути кілька. Перш за все, у деяких людей буває особливий стиль мислення. Вони бачать себе і своє життя виключно в негативному світлі. Причиною депресії можуть стати і відносини в родині, коли присутня надмірна критика та підвищено рівень конфліктності. Призводить до депресій і підвищена кількість стресогенних життєвих ситуацій: смерть близьких, розлучення і т.п. Важливим фактором є також соціальна ізоляція, коли у людини дуже мало теплих, довірчих контактів і він не отримує достатньої емоційної підтримки. До соціальних факторів прийнято відносити занадто швидкий темп сучасного життя і підвищений рівень її стрессогенности. У сучасному суспільстві існують висока конкурентність і соціальна нестабільність. Як вилікувати депресію.Перш за все, потрібно знати, що сама собою депресія навряд чи пройде. Люди повинні пам’ятати, що депресія — це хвороба, а не просто поганий настрій. Її необхідно лікувати. Займається цим лікар-психіатр. Лікувати депресію простіше всього на ранніх стадіях, як і будь-яке інше захворювання. Чим раніше фахівець поставить діагноз і призначить лікування, тим швидше піде одужання. Невилікуваний депресія часто приймає важку форму, що приводить до суїциду. Сучасний підхід до лікування депресій включає в себе цілий комплекс різних методів біологічної та психотерапії. Біологічна терапія має на увазі як медикаментозне, так і інші види лікування.

 • Щоб лікування дало результати, пацієнт повинен строго слідувати всім розпорядженням фахівця, дотримуватися режиму терапії, регулярно відвідувати лікаря. Не варто соромитися походів до психіатра, адже він дійсно зможе допомогти пацієнту позбутися депресії. Медикаментозне лікування зазвичай є невід’ємною частиною лікування депресії. Лікують депресію за допомогою антидепресантів. Багато хто вважає все психотропні засоби небезпечними і уникають їх прийому навіть в разі потреби. Однак антидепресанти нового покоління набагато краще переносяться пацієнтами, практично не мають побічних ефектів і є безпечними. Дуже важливо, що дані препарати не викликають звикання. Але завжди необхідно строго дотримуватися дози, встановленої лікарем. На додаток до медикаментів, застосовується також і психотерапія. Цей метод передбачає активну роль пацієнта в процесі лікування. Спеціаліст вчить хворих справлятися зі своїми переживаннями, не впадаючи в депресію. Психотерапія показує відмінні результати в лікуванні депресій.

Найефективнішими її методами є: психодинамічна, поведінкова і когнітивна психотерапія. Особливості депресивного синдрому в залежності від віку. Описані раніше прояви депресії бувають у дорослих.

У дітей емоційний компонент не буває виражений.

У дітей дошкільного віку депресія виявляється скорботною мімікою, тихим голосом. У дітей молодшого дошкільного віку при депресії бувають наступні ознаки: порушення поводження, млявість, втрата інтересу до ігор і навчання, погіршення засвоєння навчального матеріалу, дратівливість, уразливість, агресивність, прогули, зниження апетиту, схуднення, запори, нічний енурез. У літніх депресія носить тривожний характер, для неї характерні побоювання за своє здоров’я. Часто відвідують поліклініку, просять допомогти з запором і ранніми пробудженнями, на що їм часто поблажливо говорять, що це — звичайне явище в літньому віці. Це омана дуже поширена і відбиває розповсюджену точку зору: «Пожила і вистачить, а тепер не набридай». Але якщо бути достатньо прискіпливим вивчаючи причини стану визначеного як депресія, то можна знайти кілька вельми примітних та корисних фактів.Депресія завжди (тобто у всіх без виключення випадках) пов’язана з втратою чогось важливого для людини, саме втратою. Не треба нікому доводити це, коли депресія настає вслід за смертю когось із близьких, ця втрата очевидна. Або депресія, від розриву з коханою людиною. Знову ж таки очевидна втрата і цілком очевидна настала депресія. А як щодо раптової хвороби? Або депресія, яка виникає після нещасного випадку? Як тут узгоджуються депресія і втрата? Дуже точно узгоджується. Людське тіло, як організм, складається з клітинних колоній, саме вони, об’єднані в багатомільйонні групи, клітини, утворюють життєво важливі органи і взаємодіють одні з одними. Всяка хвороба чи нещасний випадок призводять до загибелі (тобто втрати) великої кількості клітин. І депресія тут як тут. Пролито кров — ось зовсім буквальна втрата. Ми так і говоримо — втратив багато крові. Людина втратила кров, ви коли-небудь бачили її в чудовому стані? Ні. Її стан після крововтрати — депресія, пригнічення, пригнічений стан, втрата.  Ми говоримо, що депресія — це занепад фізичних і душевних сил. А що відбувається раніше? Які сили залишають нас раніше — фізичні чи душевні? Для когось це буде новиною, але душевний спад, завжди передує фізичному. Депресія — насамперед пригнічення духу яке спричиняє потім пригнічення фізичне. Депресія духу призводить до того, що виникає депресія тіла, фізичного організму. Це дуже й дуже важливе дане, тому що воно завдає нищівного удару по тій частині фармацевтичної індустрії, яка заробляє величезні гроші просуваючи психіатричні препарати, антидепресанти. Адже якщо депресія це хвороба духу і лише духу, то причому тут хімія? Фармацевти борються з цими правдивими даними, і коли вони програють у цій боротьбі, у них настає власна депресія.

 • Давайте уявимо собі дитину, якогу вперше здали до дитячого садочку. Очевидна втрата мами, яка була поруч весь цей час і раптом зникла. І очевидна депресія. Чи спаде комусь на думку напхати дитину пігулками від депресії? Ну, останнім часом це декому і приходить в голову, тим, хто отримує комісійні від аптеки. Але більшість розсудливих вихователів покладаються на інші методи. Вони просто намагаються підняти душевний стан дитини, пропонуючи йому спілкування з однолітками або гру. Або терпляче переконуючи її, що мама обов’язково повернеться, а поки їй потрібно працювати і таке ін. І тоді депресія минає. У будь-якому випадку — це робота з душевним станом.
  Депресія відступає, коли вдається підняти емоційний тон людини.
  Це ще легше зрозуміти, якщо вникнути в суть поняття депресії. Якщо депресія — це придушення, пригнічення, то зворотний процес — це звільнення від придушення, це те, що називається «збадьоритися». Таким чином можна побачити, що душевний підйом є прямо протилежним процесом по відношенню до такого стану як депресія. Розумієте? Просто душевний підйом.
  Який великий і різноманітний світ щоб віднайти способи підняти людини душевно!
  Просто поспілкуйтеся з людиною, на яку навалилася депресія. Просто поговоріть з нею на будь-яку просту тему, створіть потоки спілкування. І депресія почне відступати. Поміняйте хоч тимчасово місце мешкання, сходіть куди-небудь. І депресія почне меншати.
  Зробіть що-небудь корисне, займіться чимось, і депресія почне з жахом здавати одну за одною свої позиції. Пориньте у гру, подорожуйте, знайдіть захоплюючу справу, приготуйте смачний обід, пробіжить хоча б сто метрів, навіть якщо ви вже не бігали років зо двадцять. І де буде Ваша депресія? Депресія зникне. Будьте оптимістом у житті, і до Вас не прийде депресія. Депресія — це стан духу. І у Ваших силах змінити цей стан.
  Але, незважаючи на таку розмаїтість методів, недосвідчене інфантильне людство кидається піднімати дух за допомогою наркотиків та алкоголю, зовсім не зважаючи на те, що й алкоголь, і наркотики в усіх видах є по суті отрути, тобто депресанти.
  Тобто ці речовини :1. 1. Придушують функції організму, оскільки отрути знищують клітини. 2. 2. Спричиняють втрату клітин, за якою настає депресія. Ось так все просто. Депресія це пригнічення, тому потрібно в першу чергу позбутися пригнічення. Тому за коротким спалахом ейфорії, під час якої організм відчайдушно намагається вивести наркотик з організму, завжди настає депресія. А коли депресія стає хронічною наркоман, нарешті, розуміє що він черговий раз схибив, дуже влетів…
  Адже мама і вся ця решта нудних дорослих говорили! .. Як часто і сумно розуміння приходить із запізненням. Депресія навіки оселяється в будинку залежної людини. Але з цим можна впоратися. Депресія, не фатальний вирок.
  І це лише короткий огляд того, що таке депресія.
  Дізнавайтеся правду. І депресія назавжди залишить Ваше життя.
  Якщо у Вас депресія або Ви вживаєте наркотики, Вам потрібна програма реабілітації.  депресія — це психічне пригнічення, яке супроводжується млявістю мислення, уповільненими рухами.Від звичайного пригнічення депресія відрізняється тим, що людина не може впоратися з нею самостійно..Це вже хвороба, яка вимагає відповідного лікування.
  Депресія може виникати в будь-якому віці, але частіше у підлітковому, середньому та похилому, причому жінки страждають частіше від чоловіків внаслідок особливостей ендокринної та нервової систем.
  На початкових стадіях депресії людина майже завжди песимістично оцінює все, що відбувається з нею або нав­коло неї, вона часто застрягає на тривожних спогадах, які її непокоять. Вона картає себе за те, що неправильно вчи­нила в тій чи іншій ситуації. Подібні ситуації з минулого раз по раз виникають у її свідомості та викликають відчуття ду­шевного болю, печалі, жалю або злоби.
 • Перший тип депресії — реактивний або психогенний (невротичний), який виникає внаслідок важких життєвих ситуацій. Часто це буває пов’язано з утратою: невиліковна хвороба або смерть близької людини, розлучення, кохання без відповіді. Душевний біль іноді важчий за фізичний. На­гадати про минуле здатне все — фотокартка, старий квиток у театр, примітки в записнику.
 • Другий тип — це внутрішній або ендогенний. Така депресія виникає внаслідок перенесених захворювань.
  Симптоми: переповнююче почуття провини, млявість, байдужість, втрата апетиту, відсутність сексуального потя­гу, порушення сну, зміна глибини депресії протягом дня, поступова втрата відчуття реального, нервове збудження, відчуття тривоги і страху, галюцинації. Хворий не бажає вступати в контакт з, оточуючими.
  Серйозно поставтеся до ймовірності самогубства у стані депресії, адже кожний п’ятий хворий на депресію ро­бить спробу накласти на себе руки.
  У дітей важкі переживання можуть залишити слід на все життя, тому часто психологи, психіатри, психоаналітики в пошуках причин тих чи інших вчинків або порушень зверта­ються до дитинства своїх підопічних.  На щастя, людина влаштована так, що з часом біль від пережитого втрачає свою гостроту, і життя знову починає нас радувати. Ми виходимо із важких випробувань, збага­чені досвідом. Але можуть бути і втрати. Депресії можуть загострити хронічні захворювання або провокувати ті, до яких у нас є схильність. На превеликий жаль, у повсякденному житті ніде подітися від депресій, тож треба вчитися переживати їх.
  Не бійтесь того, що з вами відбувається. Журитися та відчувати біль від втрат — це нормально. Не замикайтесь у своєму горі, шукайте надійного друга, якому можна «попла­кати в жилетку». Декому найкраще «вилити душу» в малюнку, вишивці чи навіть у пісні. Частіше бувайте в компанії, дивіться хороші кінофільми, спектаклі, відвідуйте виставки, музеї.

Пориньте з головою у роботу, це допомагає відволікти-ся від нав’язливих думок. Якщо депресія пов’язана із втратою близької людини, то нас нерідко може охопити відчуття власної провини. Можливо, ми завдавали їй інколи болю, мало про неї піклу­вались. Якщо навіть це так, то навряд чи варто себе карта­ти. Станьте уважнішими до тих, хто зараз поруч з вамиЯкщо депресія є наслідком нерозділеного кохання, то замість того, щоб журитися, уважніше подивіться навкру­ги. Напевно, ви комусь подобаєтесь. Тож придивіться до нового «об’єкту», може, ваше щастя саме там. Благотворний вплив має і молитва, яка здатна позитив­но вплинути на пам’ять, увагу, уяву.

Іноді депресія може бути пов’язана із певними пора­ми року. Досить часто це буває взимку внаслідок браку сонячного світла. У таких випадках допомагає так звана люкстерапія — лікування за допомогою спеціальних ламп, джерел ультрафіолетового випромінювання. Аби не втрапити в чіпке павутиння невротичної депресії, людина повинна зміцнювати свій психологічний захист. Для цього існує чимало правил і прийомів — від раціонального харчування та активного способу життя до оволодіння спеціальними прийомами автотренінгу, медитації тощо.Людина повинна відчувати себе не «зламаним гвинти­ком», а господарем своєї долі. Потрібно мати у своєму житті щось таке, що перевищує сьогоденні турботи. Це мо­жуть бути і різноманітні хобі, і релігія, і творчість. Все, що очищає душу, що дозволяє хоча б на деякий час відволіка­тись від суворих реалій повсякденного життя та поринати в інший, нехай і вигаданий світ.Ряд харчових продуктів здатний поліпшувати настрій. Це родзинки, айва, груші, банани. Певні антидепресивні властивості мають ароматичні трави: кіндза (коріандр), ба­зилік, селера, огіркова трава.

 • У важких випадках депресії слід звернутися до психоте­рапевта.

  Після консультації лікаря можна застосовувати засоби народної медицини, які зміцнюють нервову систему
  * 1 ст. ложку листя м’яти перцевої залити склянкою окропу, кип’ятити 10 хвилин, пити по 1/2 склянки вранці і ввечері.
  * 1 ст. ложку трави кропиви собачої заварити склянкою окро­пу, настояти 20 хвилин, взяти 1/5 частину склянки, розвес­ти водою до півсклянки, вживати при безсонні, поганому настрої.
  * 1 ст. ложку подрібненого кореня синюхи блакитної за­лити склянкою води, кип’ятити на малому вогні ЗО хви­лин, пити по 3-5 ст. ложок на добу через 2 години після їди. Дія синюхи блакитної у 8-10 разів сильніша за дію валеріани.
  * 15 г листків омели білої заварюють склянкою окропу, приймають по 1 ст. ложці тричі на день. У 
    деяких пацієнтів виникає навіть порушення ясності або ефективності мислення. Іноді такі люди можуть видатися навіть не зовсім нормальними, але це не так. Їм стає важко зосередитися на чомусь, виникають песимістичні думки про марність життя й про власну непотрібність. У такої людини пропадає бажання спілкуватися з оточуючими, Під час депресії люди зазвичай починають набагато уважніше ставитися до свого внутрішнього світу.

Людина, що знаходиться в депресії, відчуває іпохондричні тривогу. У нього завжди сильно змінюється самооцінка. Все це може призвести до зловживання алкоголем або рішенням приймати наркотики. Щоб лікар поставив діагноз «депресія», частина цих симптомів повинна зберігатися не менше двох тижнів. Причини депресії.Сучасна медицина виділяє біологічні, психологічні і соціальні причини цього захворювання.

Об авторе admin

закінчила Львівський медичний інститут в 1995 році, за спеціальністю лікарська справа, лікар вищої категорії, невролог нейрофізіолог, кандидат медичних наук, викладач, невролог, нейрофізіолог, рефлексотерапевт автор понад 92 друкованих робіт, 1 електронної книги, декількох інформлистів, учасник конфренцій та симпозіумів.
Закладка Постоянная ссылка.

Добавить комментарий